[PL] Jak przygotować się do zdania certyfikatu OSCP

Całkiem często pojawia się w polskim community pytanie odnośnie tego jak poradzić sobie z certyfikacją Offensive Security Certified Professional, więc uznałem, że troszkę wypada dorzucić swoje trzy grosze biorąc pod uwagę to, że w ciągu ostatnich 3 lat rekrutowałem kilkadziesiąt osób do różnych działów cyberbezpieczeństwa i sporo z tych osób próbowało swoich sił właśnie z OSCP.

Obserwacje sceny globalnej jak i prywatne doświadczenia sprowadzają moją opinię na temat zdawalności OSCP to następujących sugestii:

Najlepiej do egzaminu przygotują Cię laby PWK, a powtórka egzaminu jest tania jak barszcz więc nie masz się czego obawiać.
Co do mocnych zasobów z tipami to polecam wpisy na blogach ludzi, którzy dokładnie opisuja swoją drogę przez mękę tzw ‘Try Harder’ 🙂
Googluj po słowach kluczowych takich jak “My OSCP Journey” “Journey to Try Harder”
Tutaj przykłady takich zasobów z mocnym zgrupowaniem personalnych historii:
Sam OffSec ma na swojej stronie linki do testimonials ludzi którzy konczyli certy. Nie pamiętam dokładnie linku, ale na pewno na githubie jest repo które linkuje setki writeup’ów ludzi którzy przechodzili przez certy oscp, więc polecam sprawdzić ten kierunek + na twitterze są hashtagi #oscp #tryharder z których mnóstwo personalnych historii wyciągniesz.

Historie pisane życiem są najlepsze i community ‘Try harder’ bardzo dużo energii zazwyczaj wkłada w swoje blogposty, więc powinno Ci się spodobac.

O failu z buffer overflow pierwszy raz słyszę – zarówno w PWK jak i na egzaminie OSCP zadania związane z low-lvl exploitation są mega łatwe(kilkanaście minut do rozwiązania) i nie znam nikogo komu by się nie powiodło 🙂Często to zadanko się robi na początku na dobry start, bo o ile ma trochę punktów to jest takim słodyczem na zachętę.

Natomiast bardzo często egzaminy ludziom padają ze względu na braki w wiedzy/doświadczeniu związanym z privilege escalation.

W każdym razie – nie macie się czym stresować, laby PWK wszystko Wam wytłumaczą a na egzaminie nie ma niczego czego nie byłoby w labach.

Co do maszyn vulnhub/hackthebox/attackdefense jak najbardziej na +++++

A co z innymi certami takimi jak Security+? Na to pytanie odpowiem w dłuższy materiale już niedługo, natomiast na tę chwilę wrzucę:

Jeśli dobrze pamiętam to cert Security+ to ~1.2k PLN, więc jeśli zależy Ci na dobrym ROI to lepiej zainwestować te pieniądze w sensowniejsze zasoby.
A jeśli chcesz się nauczyć materiału, który obejmuje Security+ to generalnie jak najbardziej polecam bo dużo z tego można wyciągnąć. W tym kierunku polecam darmową serię mega dobrych nagrań Professora Messera:

https://www.professormesser.com/security-plus/sy0-501/sy0-501-training-course/

Ten kawałek wiedzy jest darmowy jeśli klikniesz w zasób który podlinkowałem. Kosztowny jest cert, który jak ze wszystkim w życiu – przyda się, ale i bez niego da się karierę poprowadzić.
A tak mówiąc już brutalnie szczerze – szukaj raczej miejsca pracy w którym zweryfikują Twoją wiedzę i umiejętności(gdy np. wykażesz się dobrą znajomością materiału z kursu p.Messera), bo tak w życiu się często składa że koniec końców firmy które postrzegają pracownika przez pryzmat papierów czy innych bzdur jak kolor włosów, to często firmy w których i tak szkoda marnować życia na pracę:)

2 thoughts on “[PL] Jak przygotować się do zdania certyfikatu OSCP

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.