Własny LAB do nauki pentestów – jak zacząć

Niedawno na Facebookowej grupie “Testowanie Oprogramowania” pojawiło się ciekawe pytanie:

Próbuję się przekwalifikować z testera manualnego na pen testera. Zmieniłam teraz pracę i jako pierwsze zadanie jako nowy penetration tester zostało mi polecone zbudowanie laba. Narazie nie wiem jak zabardzo to ugryźć.

Ogólnie dopiero formujemy security team więc wszystko jest jeszcze bardzo płynne. Docelowo lab ma służyc do werifikowania security vulnerabilities w naszym produkcie. Plus narazie mamy firmę która raz w roku robi nam pen testy ale chcemy to zacząć robić sami, więc to ma też być pewnego rodzaju playground

Na które jako tako udało mi się odpowiedzieć, więc wrzucam też na bloga dla potomnych:

 

1) Jeśli pytasz o LAB w kontekście środowiska gdzie możesz się uczyć testować bezpieczeństwo, to ten artykuł opisuje praktycznie wszystko co jest Ci potrzebne żeby wystartować i mieć czym się zająć najbliższy rok (jest stack webowy do testowania webówki, i jest też metasploitable do wdrożenia w pentesty infrastruktury).
https://resources.infosecinstitute.com/how-to-make-your…/
Masz tam też wypisane informacje odnośnie narzędzi, które powinnaś wykorzystywać jako swoje środowisko pracy do przeprowadzania testów, tj. wszystko począwszy od local proxy, przez automatyczne skany podatności, po nasłuchiwanie ruchu sieciowego.
Kilka innych zasobów, które pomogą Ci zbudować LAB w obrębie kontekstu, którym jest piaskownica w której możesz się bawić i rozwijać swoje umiejętności.
https://resources.infosecinstitute.com/building-your-own…/
https://medium.com/…/basic-penetration-testing-lab-1…
Przyda Ci się też książka Georgii Weidman, która mimo że jest już trochę przedawniona, to w bardzo ustrukturyzowany sposób przeprowadzi Cię przez to jak profesjonaliści infosec tworzą środowiska do samorozwoju:
https://nostarch.com/pentesting

2) Jeśli pytasz o konkretne narzędzia i to jak zrobić LAB do samorozwoju na większą skalę, to po prostu przyłóż się do OSCP. Napisałaś, że robisz OSCP, a Laby PWK to jedno z najlepszych środowisk na świecie z których wyciągniesz zarówno konkretne umiejętności techniczne jak i zobaczysz w jaki sposób zbudowane są LABy składające się z kilkudziesięciu hostów.
Po OSCP jeśli interesują Cię desktop appy, to nie popełnisz błędu idąc w kierunkcu OSCE.
Niedawno Offensive Security wypuściło jako kurs online szkolenie i certyfikację dla pentestów webowych, tj. Advanced Web Attacks and Exploitation (AWAE) + OSWE

3) Czytając jednak Twoje komentarze, odnoszę wrażenie że firma chce żebyś zbudowała środowisko typu piaskownica służące do testowania bezpieczeństwa produktów które wytwarzacie. Tutaj rocket science nie będzie, bo potrzebne jest zwyczajne środowisko z jakiego korzysta do testów Dev/QA w Twojej firmie. Natomiast jeśli chodzi o drugą część tego środowiska, tj. podpięcie narzędzi do ciągłego zapewniania wysokiego standardu bezpieczeństwa produkowanego oprogramowania to odsyłam Cię do zasobów opisujących praktyczną implementację Secure SDLC:
https://www.microsoft.com/…/securityengin…/sdl/practices

Przykładowe narzędzia masz opisane tutaj:
https://www.devsecops.org/blog/2016/5/20/-security

A do aplikacji desktopowych powinnaś zapoznać się z fuzzerami jak np. American fuzzy lop oraz narzędziami do statycznej analizy kodu, tzw SAST, np. OpenStack Bandit.
Listę tego typu narzędzi znajdziesz tutaj:
https://github.com/mre/awesome-static-analysis

Tak więc powodzenia i trzymam kciuki za Twój dalszy rozwój kariery – jest co robić! 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.