Jak przetestować bezpieczeństwo własnej aplikacji i serwera

Często w sieci trafiamy na pytanie “w jaki sposób przetestować bezpieczeństwo mojej aplikacji/mojego serwera”,  na co chętnie odpowiadamy zarywając kolejną noc i pisząc kolejny esej.

Z esejami w branży security jest tak, że o ile fantastycznie pomagają nam podbudować ego, to niewiele rzeczywiście wartości wnoszą do życia osoby, której wydawało nam się, że chcemy pomóc.  Cenię sobie każdego kto ma dobre intencje i poświęca swój czas by pomóc innym, ale po wielu latach w infosec, trzeba przeprowadzić reality check i spojrzeć prawdzie w oczy.

I ta prawda trochę w oczy zapiecze, bo okazuje się, że często nasze działania mijają się z celem. Zamiast dostarczyć komuś narzędzi za pomocą których osiągnie swój cel, to zarzucamy ludzi mnóstwem informacji, które same w sobie są wartościowe, lecz większość programistów/sysadminów po prostu nie ma czasu na analizowanie tak głębokich wypowiedzi.

W większości sytuacji, dobra rada to taka, która pozwoli komuś skutecznie rozwiązać problem, a wszystko dodatkowe to tylko szum.

Jeśli jesteś osobą zainteresowaną rozwojem w branży bezpieczeństwa IT, to śmiało rzuć okiem na moje długie artykuły/podcasty/szkolenia online w których obszernie wyjaśniam wiele tematów.  Natomiast jeśli nie chcesz zmieniać całej swojej kariery w kierunku infosec i chcesz po prostu sprawdzić podstawowe zabezpieczenia w swojej aplikacji, to na pytanie:

Jakie narzędzia automatyczne pomogą mi przetestować moją prostą aplikację na localhost+XAMPP?

odpowiem:

 Jeśli to localhost i chcesz się pobawić, to pobierz sobie Armitage i puść Hail Mary z agresywnymi exploitami z metasploita żeby Ci napsuł tyle ile się da.
Do tego z narzędzi, które są point & shoot to 99% tego czego potrzebujesz załatwi Ci:
OpenVas (opensource alternatywa Nessusa, tj. bezpieczeństwo sieci/hosta + znane podatności oprogramowania zainstalowanego na hostach – wliczając webappki)
OWASP ZAP – do dynamicznego testowania bezpieczeństwa aplikacji webowej

Zarówno w Armitage, OpenVas i ZAPie daj im dane logowania do hosta z najwyższymi uprawnieniami, tak żeby mogły przeorać wszystko co możliwe.

Z w/w narzędziami przeprowadzisz atak na >98% świata, XAMPPA wliczając 🙂 Pobierz narzędzia, pobaw się, daj znać gdy pojawią się pytania.


Enjoy 🙂

A gdy pojawią się jakieś pytania, to najprawdopodobniej ktoś już kiedyś wpadł na podobne pytanie i odpowiedzi na nie znajdziesz już dostępne w sieci, więc spróbuj najpierw pogooglować i pobawić się samemu. O ile generalnie rzeczywiście zaoszczędzisz trochę czasu w danej chwili jeśli spytasz kogoś o radę na tematy które były już poruszane setki tysięcy razy, o tyle długoterminowo lepiej będzie dla Ciebie jeśli przyłożysz się do własnego researchu i praktycznego dotknięcia tych wszystkich narzędzi/systemów.

Krąży po świecie taki ładny cytat, który przez swoją ponadczasową mądrość jest przypisywany wielu wielkim – od Konfucjusza, przez Lincolna po Franklina. Więc przytoczę go też i w tym blogpoście, bo niewiele w życiu prawd jest tak aktualnych jak właśnie ta:

 

“Tell me and I forget,

teach me and I may remember,

involve me and I learn.”

Do roboty! 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.