Czy tester oprogramowania musi znać język angielski?

Od kiedy zwracam uwagę na tematy rozmów w społecznościach ludzi stawiających pierwsze kroki w IT, zauważam często pojawiające się pytanie: “czy język angielski jest w branży IT bardzo ważny?”.
W trakcie rozmowy bardzo często okazuje się jednak, że stajemy się ofiarami nieumiejętnego zadawania pytań i mimo odpowiedzi wielu osób nadal nie czujemy aby zaspokoiły one nasz głód wiedzy oraz walidacji.
W tym konkretnym przypadku, właściwym pytaniem, tworzącym przestrzeń na wartościowe odpowiedzi byłoby coś podobnego do “Czy są firmy, które zatrudniają ludzi bez znajomości angielskiego?”
I na tak postawione pytanie, można odpowiedzieć bardzo szybko i zamknąć dyskusję w kilka minut, zamiast rozgrzebywać mnóstwo wątków pobocznych, które nie mają szansy na uwzględnienie kontekstu w którym znajduje się osoba pytająca oraz dają ogromne pole do popisu dla ego odpowiadających.
Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi – tak, jak najbardziej istnieją takie firmy. I właśnie ta informacja powinna Cię na tym etapie interesować, bo reszta firm nie ma znaczenia podczas gdy szukasz pierwszego miejsca do zaczepienia się i spróbowania swoich sił w tej branży.
A w międzyczasie uczysz się tego czego potrzebujesz, aż dojdziesz do punktu w którym nie musisz zadawać tego oryginalnego pytania bo Cię ono nie dotyczy.
Dla każdego kto zastanawia się czy jest wystarczająco dobrym by znaleźć pracę polegam przetestować swoje siły w realnym świecie, zamiast zapychać sobie głowę setkami porad ludzi z sieci, którzy nigdy Cię nie spotkali i nie mają pojęcia o Twoim faktycznym położeniu.
Spróbuj swoich sił w kilku rozmowach rekrutacyjnych a rekruterzy już bardzo chętnie powiedzą Ci czy się nadajesz czy nie. Żadna odpowiedź z sieci nie będzie nawet odrobinę bliska wiarygodności, jaką możesz uzyskać poprzez faktyczne wystawienie się na pole bitwy.
Niech realny rynek zweryfikuje Twoje silne i słabe strony, a jeśli już musisz otrzymać weryfikację wstępną, to daj uderz na priv, umówimy się na 15 minutową rozmowę Skype w języku angielskim i dam Ci znać jak prezentujesz się na tle konkurencji 😉
Mniej zastanawiania się, mniej szukania zewnętrznej walidacji. Po prostu bierzmy się do roboty!
PS. I uczmy się zadawać lepsze pytania, bo nieumiejętnie zadane pytanie sprawia, że ego odpowiadających skupia się na nich zamiast próbować wnieść wartość w życie osoby szukającej pomocy.
Wielu ludzi chętnie Ci pomoże bo mają dobre intencje, jednak musisz im to ułatwić oraz starać się nie wystawiać na próbę ich umiejętności dyscypliny myśli i słów.
Link do podcasta, w który mówię na ten temat odrobinę więcej:

5 thoughts on “Czy tester oprogramowania musi znać język angielski?

 1. Zawsze i niezmiennie będę uważał, że język angielski jest potrzebny. Niekoniecznie przydaje się w codziennej pracy, wystarczy znajomość języka programowania (po angielsku). Tym niemniej angielski może dać lepszą pozycję negocjacyjną, być może kiedyś będzie jakiś projekt z obsługą w tym języku. Poza tym najlepsze instrukcje i dokumentacja jest pisana po angielsku. Tu pracownik będzie musiał się posiłkować google translatorem. Albo po prostu umieć angielski 🙂

  Like

  1. Dzięki za komentarz;) Oczywiście, że jest potrzebny, i o tym właśnie mówię na podcaście, jednak z mocną dozą praktyczności i szacunku do kontekstu 👋 A w pierwszej pracy ostatnia rzecz którą polecam ludziom to skupianie sie na negocjacji wynagrodzenia więc to też easy. Warto znać i na pewnym etapie jest konieczność znać, ale jak mawiają mądre głowy “content is king, but the context is god”.

   Like

   1. Ciekawe podejście. Mówiąc o angielskim nie miałem na myśli negocjowania wypłaty. Raczej myślałem o chęci pokazania pracodawcy, że masz trochę ambicji i chętnie zajmiesz się angielskim programem. Niektórzy szefowie doceniają takie podejście. A koniec końców angielski to już raczej standard, a nie nowość.

    Like

    1. Jasne, ale teraz zaczynamy kompletnie inną dyskusję. Tematem przewodnim tego podcastu było “Czy mam szansę na pracę w IT z jezykiem angielskim na poziomie przeciętnego studenta informatyki” a to o czym rozmawiamy w komentarzu to o wiele szerszy zakres tematyczny. A o ambicji czy pokazaniu się z dobrej strony potencjalnemu pracodawcy wrzucałem content na swój kanał YT 😉

     Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.